Diétny režim

Zoštíhľujúci nápoj pred raňajkami:

1 vrecúško čaju zalejte s 200 ml vody, 5 minút necháte vylúhovať. Do toho pridajte 200 ml mrkvovej šťavy, 1 ČL medu, 2 PL jablčného octu, premiešajte.

Každá druhá z nás je nespokojná so svojou postavou. Viac ako polovica drží pravidelne diétu za účelom zhodiť nadbytočné kilogramy a mnohé rovnako pravidelne opäť priberú. Ženy, ktoré majú trvalé problémy s hmotnosťou sa často správajú úplne inak než štíhle ženy. S oveľa väčšou chuťou si napríklad doprajú mastné a sladké jedlá, málo sa pohybujú. Jedia prirýchlo a tým dostatočne neprežúvajú potravu.To všetko sú príčiny, ktoré zabraňujú chudnutie.  

Poznáte nástrahy, kde na vás striehnu kalórie? Ráno neraňajkujete, prirýchlo jete, jete iba dvakrát denne, maškrtíte pri sledovaní televízie, z chleba jete iba biely chlieb, nerobíte nič pre svoju pleť a pokožku, málo pijete vody, málo spíte, jete po 18.hodine, jete z nudy, málo pohybu... Prvé jedlo dňa je jednoznačne najdôležitejšie, lebo sa stará o hladinu cukru v krvi. Spravte si mliečny koktail, urobte si celozrnný rožok so zeleninovou nátierkou, musli s ovocím, ovsené vločky, jogurty.. Keď ste ráno zvyknuté veľa nejesť, tak jedzte ovocie, vhodné sú banány.

 

Na desiatu si dajte ovocie, zeleninový šalát /mrkva , kaleráb, zeler,/, nízkotučný tvaroh s posekanou petržlenovou vňaťou, pažítkou. Na olovrant jedzte podobne ako na desiatu.

Na obed zeleninové vývary, kuracie, rybacie, morčacie dusené mäso, bezvaječné, celozrnné cestoviny so zeleninou, prílohy ako sú strukoviny, naturálna ryža, varené zemiaky.

Na večeru len ľahké jedlá, menšia porcia, ako je rizoto so zeleninou alebo zelenina s kuracím mäskom, ryba udusená bez tuku, cestoviny s nízkotučným syrom. Na večeru nie je veľmi vhodné jesť iba zeleninový šalát. Je to síce málo kalórií, ale k chudnutiu vám to neprispeje. Surová strava, ktorú večer zjete, síce naplní vaše črevo, no dostatočne sa z tela nedostane. Pre zdravie je rozumnejšie jesť večer zemiaky, cestoviny a pod.

A ako je to s kávou? Kto si chce udržať štíhlu líniu, pre toho je káva optimálna. Zásluhu má na tom látka trigonelín a kyselina chlorogénová. Tie podporujú tvorbu žalúdočnej kyseliny a žlče. Napomáhajú aj činnosti hrubého čreva, zabraňujú usadzovaniu tuku v tele. Nepite však viac ako dve šálky denne. Keď nepijete kávu, nahraďte ju mätovým čajom.